Květnové páteční ráno s typicky krušnohorsky sychravým počasím bylo pro mnohé žáky 9. A Základní školy Karlovarská v Nejdku vůbec prvním setkáním s obnovou lesních porostů. Nedaleko studánky na lesní cestě Sejfská se dověděli něco o okolních lesích a hlavně o sázení stromků, které si také prakticky vyzkoušeli. Zjistili, že ohánět se motykosekerou nebo zacházet s lesnickým sazákem není vůbec jednoduché. Viděli, že na mnohých místech rostou nové mladé stromky samy ze semínek okolních stromů a že se vysazují jen ty druhy, které je potřeba do lesa doplnit pro větší druhovou rozmanitost. Při sázení na ně dohlíželi Matěj a Adéla, studenti středních lesnických škol, kteří právě u AP lesnické s.r.o. vykonávali odbornou praxi.

Pan polesný seznámil žáky jak se chovat v lese, na co si dát pozor a zdůraznil, že se nesmí vstupovat do porostů kde probíhá těžba. Praktikant Matěj předvedl žákům ukázky vábení zvěře a v závěru deštivého dne si všichni společně za odměnu opekli buřty.

Stejná třída si pod vedením své třídní učitelky Ing. Aleny Veselé buduje na školní zahradě vyvýšené záhonky. A protože se záhonky ve spodní části vyplňují listím, větvemi nebo jiným biologickým materiálem, poskytla naše firma AP lesnická s.r.o. zbytek staré nepotřebné lesní štěpky. Tu si pak žáci sami nasypali do truhlíků.

U obou akcí byl vidět velký zájem žáků o přírodu a své životní prostředí. A podle reakcí na školním Facebooku (https://www.facebook.com/p/Z%C5%A0-Nejdek-Karlovarsk%C3%A1-100063554980833/) zřejmě nezůstane jen u toho. Naplánovali jsme další společné akce v přírodě a našich lesích.

Ing. Radomír Böhm, vedoucí polesí Nejdek