Polesí Spálené Poříčí, nacházející se na samém okraji jihozápadních brd, skrývá nejedno krásné místo, které stojí za návštěvu. Proto jsme se v roce 2022 rozhodli vyrobit a instalovat nové ukazatele, pro výraznější označení ukrytých zákoutí a umožnit návštěvníkům lesa nahlédnout i do míst, které nejsou při běžné procházce na první pohled vidět.

První etapa výroby ukazatelů byla zaměřena především na studánky.  Zrekonstruovaných a vyčištěných studánek máme na polesí téměř tucet. Čištění a rekonstrukce studánek probíhá průběžně už od doby navrácení církevního majetku, tedy konkrétně lesů zpět do vlastnictví a správy arcibiskupství pražského, resp. Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.  Do loňského roku věděli o některých studánkách jen místní. Pokud byste se chtěli osvěžit čistou pramenitou vodou, bylo nutné použít turistickou mapu, nebo se zeptat domorodých usedlíků. Dnes můžete bezstarostně vyrazit do lesa na procházku a ukazatel Vám místo kde se studánka nachází ukáže. Pokud ukazatel náhodou přehlédnete, dají se studánky nají i na internetu a to na odkazu  https://www.estudanky.eu/

Nyní je na polesí sedm ukazatelem označených studánek. Dřevorubeckou studánku a Dívčí studánku najdeme poblíž obce Míšov, studánku pod Bůrkem najdeme nedaleko od vysílače Bůrek asi 2,5 km od obce Chynín.                                                                    

Na druhém konci polesí, v okolí přírodní rezervace Kokšín, najdeme hned dvě studánky: Dřevorubeckou studánku a studánku Žofinku. Když se vydáte od studánek na Kokšíně procházkou k rozhledně v Železném Újezdu, potkáte studánku Oborskou a nedaleko od ní i studánku U Lomu.

V první etapě jsme mimo studánek označili i vyhlídky Nad Marástkem, K Bůrku a Na vyhlídce.

Do budoucna plánujeme označit další zajímavá místa a zjednodušit tak návštěvníkům orientaci v lese. Mimo vyhlídek budou označeny i některé lesní cesty, kamenná moře, skalní masivy, památná místa a památné stromy.