Co je to za otázku, vždyť jsou lesy přístupné stále a nikoho se ptát nemusím? Ano, to je první pohled. Ten bližší, do zákulisí, může být stejně zajímavý jako les sám.

Komu-patri-les-001jpg-web

Chodíme a jezdíme po lesních cestách, obdivujeme krásné rovné vzrostlé stromy, pozorujeme mladý i dospívající les a někde i posedíme na lavičce nebo obdivujeme dění v lesní tůňce. Ne, samo se nic neudělá. Les bez „údržby“ zaroste, bude nepřístupný a zcela se promění postupně v lesní houštiny. Krásný nábytek, papír, dřevostavby, nástroje hudební i do kuchyně, nic nebude. Ale vždy můžeme vše koupit a dovézt! Ano, převážet po celé Evropě i planetě. Pak se nemůžeme divit, proč naše Země skomírá. Chodíme nakupovat na farmářské trhy, vyhlašujeme akce regionální potravina a dříví budeme nakupovat z daleka. Nebo budeme moudře a udržitelně naše kulturní lesy spravovat a využívat.   

20230513-090719

A den otevřených lesů měl ukázat, že to jde. Dřevo je obnovitelná a dovolte, krásná surovina. A to hlavní je, že i v kulturních hospodářských lesích mají ptáci a zvířata domov, stejně jako člověk, který v něm pracuje nebo odpočívá. Zaměstnanci Lesní správy, v rámci druhého ročníku celorepublikové akce pořádané Sdružením vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR spolu s dlouholetým partnerem Ochranou fauny ČR o.p.s., nabízeli otázky i odpovědi.

Klenoty-lesa-001jpg-web-1

Les je tu pro člověka nebo obráceně? Je dobré znát historii vztahu člověka k lesu? Víme, co denně používáme a co pochází z našeho lesa? Víme kde se bere ten švédský nábytek? Víme, komu les patří?

20230513-102505jpg-web-1
20230513-090818jpg-web-1

Víme, co v lese žije a třeba i létá? Víme, kdo šplhá po stromech a dělá ty dutiny? Víme, co létá v lese v noci? Víme, jak pomoci obyvatelům lesa když udeří silný vítr nebo kalamita a stromy poničí? 

Splhouni-001jpg-web-1

Víme, kolik práce se musí udělat, abych mohl vložit papír do tiskárny, kterou mám doma na dřevěném stole? Víme, kdo tu práci dělá a čím? Co je ten obrovský stroj, který v lese někdy hlučí? Kde se vzal v lese plot a ty malé stromečky v něm? Proč les někdo prořezává a prořeďuje? Kdo opravuje ty cesty, po kterých jezdím na kole?

20230513-105700jpg-web
20230513-103433jpg-webjpg2

Znám lesní zvěř? Vím, kdo to je myslivec a kdo lesník a co kdo dělá? Je dnes myslivec potřeba nebo si vlci a rys vystačí sami? Můžou zvířátka škodit, komu? Opravdu musíme naše lesy oplocovat ošklivou drátěnkou? Co to je nepůvodní a invazní druh, mám se bát?

20230513-102923jpg-web

Poznáme všechny ty krásné stromy a květiny co jich v lese roste? Proč některé sázíme a jiné nikoli? Co se z nich vyrábí, třeba ten balící nebo toaletní papír? Ze kterého stromu mám ty sirky a dřevěné uhlí na sobotní večer? Který strom tak krásně na jaře voní? A který strom mají rády včelky?

Nocni-motyli-001jpg-web
Netopyri-v-lesich-001jpg-web

Otázek o lese a lesním životě je nevyčerpatelné množství. Pokud jste zavítali do Komořanského lesa, tak snad alespoň na část z nich našli návštěvníci akce odpověď. Věříme, že to hlavní poselství, že les je tu pro nás pro člověka stejně jako pro všechny živé tvory. Poděkování patří všem, kdo se na akci podílel a zejména našim trubačům, kteří všechny kolemjdoucí vítali loveckými halali.   

Den-otevrenych-lesu-13052023png-web
20230513-123034jpg-web

Fota: Václav Přibáň, Milan Mochán, Roman Smetana, archiv Lesní správy AP, Wikipedie.cz, Biolib.cz